Jak nauczyć się hiragany


Jest mnóstwo osób, które chciałyby się uczyć japońskiego. Radosna nauka często kończy się na sylabiuszu hiragany. Taki mur,  na którym zostaje zweryfikowana faktyczna chęć uczenia się i wytrwałość. Jak się jej nauczyć szybko i trwale? Cztery skuteczne sposoby na naukę sylabiusza:D

Aplikacja

Dziś praktycznie nikt z nas nie ruszy się z domu bez gadżetu z płaskim ekranem, a najpopularniejszym, ostatnio, sposobem nauki jest korzystanie z aplikacji na smartfona. Dzięki temu czas, który marnowałam na gry (Pou! przez ciebie prawie przegapiłam swoją stacje...) lub przeglądanie internetu; wykorzystuję na naukę hiragany oraz nowych słówek. Nauka zamiast grania... A gdybym dodała, że aplikacja faktycznie wygląda jak gra i nowe słówka uczą się same? Brzmi bardziej zachęcająco? Kilka znajomych poleciło mi  Memrise (byłam sceptyczna ale jak już któraś osoba mówi, że warto to spróbowałam). W pierwszej chwili myślałam, że się pomyliłam i pobrałam jakąś grę. Szybko znalazłam kurs hiragany (oraz kilka innych). Nowe słówka są zobrazowane w postaci nasionek, a te nauczone to piękne kwiaty, urocze^^ Dzięki urozmaiconej prezentacji treści do nauki w dobrze wyważonej kolejności  oraz automatycznym powtórkom uczymy się... bez uczenia.  Jedyną wadą jest to, że darmowa wersja wymaga dostępu do internetu.
Cel: Rozpoznawanie znaków oraz nauka ich rozpoznawania ze słuchu i czytania (szukaj kursów z wymową).
  . . . .

Jedna kartka a4

Jeśli najlepiej uczysz się gdy piszesz, rysujesz czy kolorujesz (lub po prostu chcesz się nauczyć pisać) to jest metoda dla ciebie:D Potrzebujesz pióra (wystarczy najtańsze z marketu), kartki A4 i wzoru znaków z kolejnością pisania kresek (znajdziesz na Wikipedii). Opcjonalnie playlista z ulubiona muzyką i kubek gorącej kawy. Na jeden znak przeznaczasz jedną kartkę (na proste znaki typu ku możesz poświęcić pół). Spotkałam się z opiniami, że to bez sensu, że wystarczy przepisać 2-3 razy i już ale przypomnij sobie swoją naukę pisania liter. Te linijki zapisane koślawymi literami... Jakby nie patrzeć ponownie uczysz się pisać, a "ręka pamięta" (kształt znaku i ważną kolejność pisania kresek. Dziennie piszesz tyle, na ile starczy ci czasu i chęci - nie zmuszaj się. Na początku będzie trudno i koślawo (zobacz na moje - masakra jakaś), potem powoli do przodu. Uwaga! Aby nauka nie poszła w las za 2 dni oraz za tydzień powtórz pisanie raz jeszcze - tym razem wystarczy po jednej linijce na znak. Co jakiś czas pisz po kilka egzemplarzy każdej nauczonej sylaby (samogłoski) albo dopisuj do słówek i zwrotów, których się uczysz zapisz hiraganą.
Cel: Odtwarzanie z pamięci kształtu znaków i kolejności pisania kresek. Pisanie w sposób czytelny. Nauka sylab przypisanych znakom.

Skojarzenia

Było mi trudno nauczyć się znaków, które nie mają znaczenia (o wyjątkach innym razem). Szybko i trwale zapamiętałam wygląd znaków, do których udało mi się wymyślić trafne skojarzenia. Mózg lubi sensowność i przydatność informacji, a nie lubi zapamiętywać bezsensownych bzdur dlatego ułatwimy mu pracę dodając do znaków własne znaczenia. ( Świetne i zabawne skojarzenia znajdziecie na Woofla http://woofla.pl/jak-nauczyc-sie-hiragany-w-godzine/ ).  Taka "robocza" nazwa znaku  musi zaczynać się lub chociaż zawierać sylabę, której dotyczy. Dzięki temu będziemy mogli łatwo i szybko uczyć się słówek poprzez kojarzenie ich z odpowiednimi znakami hiragany (ich własnymi nazwami). Metodę używania skojarzeń do zapamiętywania opisałam dokładnie tutaj: Jedna prosta sztuczka, jak uczyć się i zapamiętywać bezboleśnie. Zachęcam do wymyślania własnych skojarzeń. Kilka moich ulubionych:

agrafka
indyk
urwisko
obwarzanki
kosiarka
motyl
kalosze
gaśnica
babcia z balkonikiem
pingwin
hiena
supeł
herbatnik (złamany)
nerka
mecząca owcaOkulary - megane (mecząca owca + gaśnica +nerka) めがね
W tym momencie wyobraź sobie okulary, następnie owcę w okularach. Do owcy dodaj gaśnicę i na końcu umieść nerkę. Odtwórz w swojej głowie historyjkę z udziałem podanych aktorów - im dziwniej tym lepiej. Po chwili zapisz z pamięci okulary i ich japońską nazwę. Powtarzając słówka (następnego dnia i kilka dni później) po prostu odtwórz w głowie tamtą scenkę. Z czasem nasze robocze skojarzenia powinny się wytrzeć zostawiając w pamięci (trwałej) słowo i jego wymowę.
Cel: Nauka rozpoznawania znaków oraz przypisanych im sylab przez skojarzenia. Tworzenie własnej mnemotechniki do nauki słownictwa.

Przepisywanie tekstów piosenek

Jeśli Twoim hobby jest słuchanie japońskich piosenek to może być coś dla ciebie. Potrzebny będzie ci tekst ulubionej piosenki i wzór znaków hiragany (+ kartka i długopis). Wiele vlogerek chwali się jak łatwo i szybko nauczyły się hiragany. Z jednej strony duża skuteczność bo bardzo aktywna i angażująca różne ośrodki w mózgu. Z drugiej trochę niebezpieczna bo - zakładając, że uczący się jest totalnym nowicjuszem - będziemy popełniać masę błędów. Istnieją pewne zasady zapisu powtarzających się samogłosek i spółgłosek oraz sylab jotowanych (o których jeszcze nie wiesz). Są też słowa, które należy pisać katakaną. Ogólnie nie zapisuje się całych tekstów hiraganą. Jeśli przy okazji utrwalimy sobie błędny zapis rożnych słów to możemy mieć problemy w dalszej nauce. Lepszym sposobem jest przepisywanie słówek i zwrotów z kursu/podręcznika oraz sprawdzanie poprawności. Niestety wtedy nauka nie jest już taka fajna i przyjemna:( Możesz też pisać sylaby w losowej kolejności, a potem dopisywać do nich właściwe znaczki.
Cel: Pisanie, rozpoznawanie i czytanie hiragany.

Macie jakieś swoje sposoby?

1 komentarz:

  1. Nie wiem czemu to czytam, bo na naukę tego języka mi się nie zapowiada ;p chyba jedynie ciekawość mnie tu sprowadziłą ;p nie zmienia to faktu, że dałaś bardzo fajne rady dla uczących się ;)

    OdpowiedzUsuń

Lubię komentarze:) Podziel się swoją opinią. Krytykujemy konstruktywnie zachowania i poglądy - nie atakujemy ludzi. Szanujemy się.
Trole i reklamy żegnamy szybko i bez sentymentu

Tu jestem

Follow

zBLOGowani.pl

Instagram

.

Najczęściej czytane

.

© 2017 Copyright by kawazbrokatem. Wszystkie prawa zastrzeżone