My little Pony gra dla dzieciKolorowe kucyki, budowanie miasteczka i odkrywanie nowych bajkowych krain. >>>Ale czy to na pewno jest gra dla dzieci...?<<<  Recenzja gry opracowanej na podstawie popularnej bajki My little Pony - Przyjaźń to magia. Wady, zalety i bezpieczeństwo.

Witajcie w idyllicznej krainie, słodkiej i uroczej aż do szpiku kości. Dawno, dawno temu... Kucykowa krainą rządziły dwie siostry - jedna panowała za dnia, a druga czuwała w nocy. Nocnej księżniczce nie spodobało się, że na jej zmianie słodkie kucyki śpią. Zbuntowała się i zapragnęła przejąć panowanie siłą, po walce z siostrą została uwięziona w księżycu. Tymczasem do Ponyville (główne miejsce akcji, jedna z dostępnych krain) przybywa pierwszy kucyk i zaczynamy budować bajkowy świat i wykonywać misje. W miasteczku stawiamy sklepy (mini fabryki?), w których zatrudniamy kucyki i produkujemy różne potrzebne w grze rzeczy oraz zarabiamy kucykowe monety. Wszystko jest ładne i miłe,w grze nie ma żadnych scen przemocy (nawet podczas wykolejenia wagonika w jednej z minigier kucyk nie "umiera" ani nie znika tylko jest ratowany przez innego kucyka <3 ) Ponadto aby zaakcentować motyw przyjaźni (i stadialności koni) kucyki pozostawione same sobie spotykają się w grupkach i "gadają ze sobą", czy muszę dodawać, że zawsze są wesołe? Motywem wielu misji jest pomoc kucykom. 

Cele gry:

Budowanie miasteczka i kolekcjonowanie kucyków
Zarabianie kucykowych monet i wydawanie ich na eksplorowanie, dekorowanie i urządzanie miasteczka (i to nie jednego) oraz na nowe kucyki
Wykonywanie szeregu rozmaitych misji związanych z życiem kucyków, rozbudową miasteczka i "walką ze złem"(w każdej krainie jest jakiś jakiś wypasiony wróg i bardzo ważna misja ratowania świata)
Rozwijanie kucyków przez granie w minigry i dodawanie im kolejnych gwiazdek (analogicznie do gwiazdkowania hoteli - im więcej tym lepiej;p)
Zbieranie Elementów Harmonii (6 rodzajów kryształków analogicznych do znaczków na boczkach głównych bohaterek)
Interakcje z innymi graczami, gry okazjonalne (eventy) w których można wygrać ciekawe nagrody (i wydać pieniążki). 


Dodatkowe atrakcje

Aby było ciekawiej twórcy umieścili w grze kilka mini gier. Za pomocą gry w Gwiazdki (coś w rodzaju połącz kropki), zbierania jabłek i odbijania piłki wybija się kucykom kolejne poziomy (gwiazdki). Im tańszy kucyk tym szybciej się go ulepsza. Z czasem pojawiają się inne gry, w których można zbierać/wydawać monety, kryształki, elementy harmonii (potrzebne praktycznie wszędzie i do wszystkiego) lub po prostu punkty. Zaletą wszystkich gier jest ich krótki czas trwania przez co się nie nudzą (swoją drogą odbijanie piłeczki przez więcej niż 45 sekund byłoby męką a nie grą;p). Wada to ograniczona ilość gier w określonym czasie, oczywiście - jak wszystkie ograniczenia - można pominąć je kryształami (Gemy).
- Chmurki - dodatkowa gra, w którą można zagrać po wygraniu kolejnej gwiazdki poziomu jakiemuś kucykowi, zbieramy białe chmurki i monety omijając przeszkody, sterujemy stukaniem w ekran
- Kopalnie kryształów - gra platformowa, kucyk jedzie wózkiem po torach omijając przeszkody i zbierając różne dobra
- Ubieranka - jej celem jest nie tyle ubranie kucyka, co oskubanie gracza z monet;p
- Hotel - przybytek, w którym siedzi obcy koń i każe ci robić różne rzeczy (jakby komuś było mało misji w grze) po ich wykonaniu łaskawie wprowadzi się do Twojego miasteczka
- Equestria Girl - gra zręcznościowa z możliwością wyciszenia dźwięku, można grać "razem" z innymi graczami. Klikasz "nutki", jeśli nie nadążasz to Twoja postać gubi rytm i podryguje zamiast tańczyć;p Gra zawsze proponuje kucynkę ubraną w jakieś kolorowe odzienia kosztującą sporo monet, darmowa też jest, jak gracz pamięta żeby ją wybrać...
- Chatka Zekory -  umożliwia zrobienie magicznych totemów, które produkują bardzo pożądane we wszelakich misjach Elementy Harmonii oczywiście, na każde czary trzeba czasu i monet (lub Gemów).
- Baloniki - idealne sposób na szybkie pozbycie się zbędnych monet czy kryształów, czysty hazard dla dzieci. Pudełka z niespodzianką za monety, kryształy lub serduszka. Do wygrania dekoracje, kucyki (kuszą Celestią), monety, kryształy. Darmowa gra raz na dobę, 3/5 baloników za free pozostałe za kryształy (ewentualnie jeden za filmik). Moim zdaniem to nie powinno się tu znaleźć (a przynajmniej nie w takiej postaci)... Wartość edukacyjna bliska dna. Kuferków z niespodzianką za realne pieniądze nie skomentuję. 

Bezpieczeństwo

W trosce o bezpieczeństwo i anonimowość młodych graczy każdy nowy kucyk (gracz) dostaje losowe imię, numer gracza i losowy obrazek postaci. W grze nie można kontaktować się z innymi graczami ani znaleźć kogoś nie znając jego wirtualnej nazwy. Całą anonimowość psuje jedna z misji, która każe połączyć konto z facebookiem (oczywiście można ją pominąć za kilka Gemów lub założyć fikcyjne konto ale...). Rozpoczynając grę musisz podać swój wiek (podałam swój prawdziwy) - czytałam, że gracze poniżej któregoś roku życia nie mieli tej misji, a zamiast zapraszania znajomych dostawali kilku wirtualnych "przyjaciół" do wymiany serduszkami. Nie wiem, jak sprawa wygląda w aktualnej wersji gry i czy są jakieś różnice w treści zależne od wieku. W poprzednich wersjach inaczej wyglądało tez kolekcjonowanie realno-wirtualnych przyjaciół. Jedynym niebezpieczeństwem jest możliwość dokonywania mikropłatności (na szczęście trzeba podać kod i mieć skonfigurowaną usługę). 

Pieniądze

W grze mamy 3 rodzaje walut: Złote monety, różowe kryształki (Gemy) i kryształowe serduszka. Możemy je cierpliwie zbierać w grze lub kupować za realne pieniądze. Pierwsze wypadają przy praktycznie każdej aktywności, drugie dostajemy okazjonalnie i w bardzo ograniczonych ilościach, trzecie (serduszka) możemy dostać od innych graczy. W zadaniach niezbędnych dla posuwania gry do przodu niezbędne jest wykorzystanie wszystkich wymienionych.
Zakupienie kryształków czy kucykowych monet dla świętego spokoju nic nie da gdyż gra jest tak pomyślana aby wydawało się je łatwo i szybko, a czasem zupełnie przez przypadek. Zawsze jest coś do kupienia lub do zrobienia (zupełnie, jak w realnym świecie;p). Nie zdziw się, gdy Twoje młode za chwilę poprosi o kolejne doładowanie kucykowych monet lub kryształków - a kurs wymiany jest dość wysoki. Przykładowo Księżniczka Celestia (smukła biała klacz z tęczową grzywą i ogonem) kosztuje 430 Gemów. Obecnie skrzynia 415 Gemów (dokładnie o 15 za mało na wymarzonego konia) to wydatek... 139,99zł! Następnie można kupić dopiero Górę Gemów za 239,99zł. Szczytem hamstwa twórców gry jest propozycja zakupu jaskini Gemów (1680 sztuk) za 479,99zł. Najmniej możn kupić sakiewkę Gemów za 8,99zł. Ewentualnie, szufelkę Gemów (120 sztuk0 za 47,99zł) czy stos Gemów 205 za 74,99zł. W grze dostajemy jeden cenny różowy kryształ (Gem) na każdy poziom gry. Okazjonalnie możemy zebrać jakiś ze złotymi monetami, dostać za obejrzenie reklamy lub dodatkowo za jakąś misję lub jako wygraną w evencie ale zdarza się to tak rzadko, że można przyjąć śmiało 1-3 kryształki dziennie przy regularnej grze. Na pierwsze wymagane w grze zakupy za Gemy oraz pominięcie kilku misji (których z jakiś powodów nie możemy lub nie chcemy wykonać np tej z social media) da się uzbierać. Na zakup Celestii - może po kilku latach gry... Twórcy gry zlitowali się nad biednymi graczami i od czasu do czasu publikują na oficjalnych mediach kody na Gemy (Gift Codes). 

Reklamy

Mając dostęp do internetu mamy możliwość zakupu wirtualnych walut za realne pieniądze oraz wyświetlają się reklamy. Jedne reklamy natrętnie i podstępnie  zachęcają do zakupów w aplikacji za realne pieniądze kusząc okazjami (zestaw dekoracja do miasteczka, mały kucyk i monety/serduszka/druga dekoracja za jedyne 47,99zł). Inne reklamy promują różne gry na telefon/tablet i umożliwiają zarobienie dodatkowych kucykowych monet, Gemów lub darmową rundkę minigry (albo ulepszenie minigry). Ilość reklam, jakie można dziennie zaliczyć jest ograniczona. Co jest reklamowane? Różne gry. Układanki, budowanie ogródka ale też strategiczne gry wojenne (bezkrwawe ale żołnierzom zdarza się umierać i znikać). Raz trafiłam na walczące kościotrupy (!). Kilkulatek by się zdziwił... Nie jestem w stanie sprawdzić, czy reklamy są dostosowane do wieku dzieci bo, jak pisałam wcześniej, podałam dorosły wiek:(   

Gra w czekanie

W grę da się grać (sprawdzone do poziomu 50) bez inwestowania realnej waluty ale wymaga cierpliwości lub wręcz sporej dozy ignorancji. W miarę rozwoju fabuły zadania stają się coraz trudniejsze i wymagające więcej czasu. Kupiłeś kucyka? Super, teraz poczekaj aż wybuduje się jego domek. Na początku trwa to chwilkę. Następnym razem godzinkę. Później.. 10 godzin. Oczywiście możesz przyspieszyć za 23 kryształków. Do końca budowy domku dla tęczowego kucyka Rainbow Dash (Tęczunia) zostało mi już "tylko" 14 godzin i 53 minut. Dodajmy, że jest to jest jeden z 6 głównych bohaterek gry (które razem ratują kolejne kucykowe krainy) i założę się o garść kucykowych kryształków, że Twoje dziecko będzie chciało ją mieć i to już! Jest szansa, że gra będzie miała wartość edukacją i nie ruszy Twojego realnego portfela ale trzeba przygotować się na długie rozmowy z maluchem, pogadanki o wartości pieniądza i zachęcanie do kolekcjonowania wirtualnych monet (kryształków) i nie wydawania ich na byle co. 

Nauka angielskiego

Zastanawialiście się, dlaczego recenzja gry dla dzieci jest oznaczona kategorią nauka języków? Tu jest właśnie haczyk (dziecko wzdycha ze smutkiem, a dorosły z pewnym rodzajem ulgi). Obecnie gra My Little Pony Przyjaźń to Magia jest dostępna po angielsku (ewentualnie do wyboru chiński, francuski, niemiecki, japoński i jeszcze parę innych). Teoretycznie może zachęcać dzieci do nauki praktycznie może okazać się za trudny, gdyż każdy kucyk ma swój bardzo specyficzny sposób mówienia (zbyt potoczny, zbyt wyniosły, zbyt nieśmiały...). W wypowiedziach bohaterów  występują wszystkie możliwe czasy, tryby i strony. Jest też dużo nazw własnych oraz kucykowej nowomowy np everypony (everyone - każdy i pony - kucyk). Fajne to i kreatywne ale tych słów nie znajdziesz w słowniku (analogicznie jak słowa "smerfowanie"). Można pomijać monologi i dialogi postaci tłumacząc tylko treści misji i nazwy przedmiotów/miejsc ale to odziera dość brutalnie grę z fabuły. O ile mnie fabuła raczej powiewa to młodszym graczom (do których skierowana jest docelowo gra) będzie jej brakować. Dodajmy do tego wszelkie fanowskie poradniki do gry (niezbędne, gdy nie wiemy, jak coś zrobić) po angielsku i już wzrasta wiek grupy odbiorców by, pomijając nastolatki, trafić do dorosłych, którzy będą tłumaczyć grę swoim dzieciom;p 

Podsumowanie

Gra działa offline (z wyjątkiem kilku misji i zbierania serduszek), obecnie jest do kupienia w Google Play oraz w AppStore za darmo. Do grania na tabletach i smartfonach z odpowiednim oprogramowaniem. Testowana przeze mnie na iOS w czerwcu 2017. Gra oparta na serialu animowanym o tym samym tytule. Wikipedia: "My Little Pony: Przyjaźń to magia (ang. My Little Pony: Friendship is Magic) – serial animowany produkowany przez Hasbro Studios w Stanach Zjednoczonych (scenariusz) oraz przez DHX Media Vancouver w Kanadzie (animacja; dawniej znane jako Studio B Productions), który oparty jest na serii zabawek My Little Pony i animacjach firmy Hasbro. Premierowy odcinek został wyemitowany 10 października 2010 roku w amerykańskiej telewizji abonamentowej na kanale The Hub, którego częściowo właścicielem jest Hasbro. Polska emisja na kanale MiniMini+ rozpoczęła się 15 października 2011 roku. Serial nadawany jest także w wielu innych krajach w ponad 100 językach."
Obecnie gra nie jest dostępna w języku polskim ale możliwe, ze kiedyś będzie - na razie jest możliwość płatności w złotych polskich;p

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Lubię komentarze:) Podziel się swoją opinią. Krytykujemy konstruktywnie zachowania i poglądy - nie atakujemy ludzi. Szanujemy się.
Trole i reklamy żegnamy szybko i bez sentymentu

Tu jestem

Follow

zBLOGowani.pl

Instagram

.

Najczęściej czytane

.

© 2017 Copyright by kawazbrokatem. Wszystkie prawa zastrzeżone